CLUB ADMINISTRATION

Activity Chairs

Programs: Duffy White
Chaplain:  Keith Gunter
Historian: Burkett Nelson
Photographer: Don Claussen
Buddy Check: Don Ames & Todd Batson
Thought for the Day: Jonathan Hayes
Music: Barry Ellis, Jr.
Webmaster: Tom Gillingham
District Award Nomination: Rip Lebkuecher & Cheryl Sesler
Long Range Planning: Past Presidents – Hugh Atkinson & Eddie Roberson
Nominating Committee: Tom Gillingham
Rotary Gazette Editor: Mary Poole
Fundraising: Tom Gillingham

 

PUBLIC RELATIONS

Committee Chair: Jan Woodard

Activity Chairs

Public Relations/Advertising/Marketing: Jan Woodard / JoAnna Blauw
Gene Brown Elementary - Mentoring Program: Debra Maggart & Oliver Barry
Teacher of the Month Award: Del Phillips
Communications: Tom Gillingham / Mary Poole

 

SERVICE PROJECTS

Committee Chairs: Grace Guthrie

Activity Chairs

Environment Protection: Larry Lyons
Organ Donor: Barbara Brennan & Tim Lynch, Sr.
Christmas for Kids: Linda O'Connell
Literacy: Joe Beaver, Kent Cochran
Relay for Life: Julie White

Event Chairs

Pancake Breakfast: Joe Beaver, Kent Cochran & Tom Gillingham
Santa's First Stop: Julie White, Cheryl Sesler, Rand McFarlin
Christmas Greenery: Janice Woodard

 

ROTARY FOUNDATION (RI)

Committee Chair: Tim Lynch, Jr.

Activity Chairs

Paul Harris Fellow: Jan Woodard
International Projects: Tim Lynch, Jr. & Bill Taylor
PolioPlus: Frank Freels
Group Study Exchange:
Rotary Friendship Exchange:
Ambassadorial Scholarship: Gina Scott, Chris Scherba & Larry Johnson
Grant Writer: Joe Beaver & Kaye Palmer
Hendersonville Rotary Foundation: Milton Curtis

 

MEMBERSHIP

Committee Chair: Fran Marcou

Activity Chairs

Fellowship: Jan Woodard
Christmas Party: Sandra Gaskins
Classification: Brenda Payne

 

NEW GENERATION

Committee Chair: Michele Owens

Activity Chairs

Youth Exchange Student: Kim Kim
Scholarships: Fred Rogers (chair), Pat Lebkuecher, Bruce Pershke, Karen Mitchell, Rand McFarlin, Don Long, Buddy Shaw, & Greg Motz
RYLA: Kim Kim & Seth Huber
Good Student Recognition: Michele Owens
Interact Clubs: Michele Owens (Beech) & Keith Dennen (H'ville)
VSCC Rotaract: Karen Mitchell & Rod Lilly
Student Shadowing Program: Grace Guthrie & Cari Lou Westendorf
Wheels in Motion: Debra Maggart & Michael Grubbs
Four Way Test Speech Contest – Brian Flynn